Get Adobe Flash player
Rubriky
Pondělí 18. října 2021
Odkazy:

Tento den ovšem nebude dnem posledním. Na celé tři týdny přijeli nejlepší studenti z Nižního Tagilu na výměnný pobyt odborné praxe v oboru kuchař číšník. Vladimír Slavík a Nikola Holečková z Chebu se už se studenty z Tagilu znají. Posledním rokem totiž studují stejný obor na ISŠ a v Nižním Tagilu byli na výměnném pobytu minulý rok.

„Bylo to tam krásné,“ řekli jednohlasně. Užili jsme si celé tři týdny naplno a musíme říct, že jsou tam lidi velice příjemní. Jediné, čeho jsme si hodně všímali, byly špatné dopravní komunikace. Na přátele ze školy, kterou jsme navštívili, jsme se hodně těšili, známe ale pouze některé studenty,“ doplnili.

„Za sebe musím tedy říct, že jsem se rusky moc nenaučil,“ přiznal se Vladimír Slavík. „Ale moje kamarádka Viktorie z tagilské školy se mě to snaží alespoň trochu naučit. Na žáky se těšila celá moje třída,“ vysvětlil.

ISŠ Cheb mimo jiné spolupracuje se dvěma německými školami a jednou z Francie. Nejvíc zakořeněná je ale spolupráce s ekonomickou školou v Nižním Tagilu, která trvá už deset let.

 

Na studenty zde čeká bohatý program. Potom, co je zástupci školy uvítali v českém i ruském jazyce, začali s dětmi rozebírat, jaké jsou plány. Za tři týdny by měli procestovat spoustu měst v České republice. Například Plzeň, kde se podívají, jak se vyrábí pivo. Hlavně tato skutečnost vyvolala na tvářích mnoha tagilských žáků široké úsměvy.

„O tuto praxi byl skutečně enormní zájem,“ řekla učitelka ISŠ Světlana Borysová, která se na tři týdny stala také překladatelkou, neboť je rodilá Ruska. „Žáci v Rusku skládají něco jako maturitu každý rok. Proto jsou tu ti nejlepší studenti. Museli udělat zkoušky měsíc dopředu. Vážím si všech dvanácti studentů, ale také hlavně naší vydařené spolupráce,“ upřesnila Světlana.

Zdroj: Chebský deník

Bookmark and Share